Według badań rocznie na całym świecie wytwarza się około 10 milionów ton kawy. Co ciekawe, statystyczny Polak spożywa około 3 kilogramów tego aromatycznego napoju w ciągu roku. To oznacza, że każdego roku na świecie generowane są ogromne ilości fusów, które w większości trafiają do śmietników, a dalej na wysypiska. Czy istnieje jednak sposób na to, by ograniczyć ilość kawowych odpadów? Okazuje się, że tak – i to wcale nie jeden! Zobacz, co można zrobić z nadmiarem kawy i jak w prosty sposób spożytkować fusy po kawie we własnym domu.
Bycie eko jest fajne! Dlaczego warto przetwarzać fusy po kawie?
Zgodnie z ideologią zero waste większość produktów, z których korzystamy na co dzień, może być ponownie przetworzona. Najlepszym tego przykładem są fusy po kawie, które można śmiało wykorzystywać w celach spożywczych, pielęgnacyjnych, a nawet ogrodniczych. Okazuje się bowiem, że ze względu na wyjątkowy skład ziaren kawy oraz ich wszechstronne właściwości fusy, które pozostają nam po zaparzeniu małej czarnej, można użyć na wiele różnych, czasami bardzo nietypowych sposobów.
Co zyskujemy w ten sposób? Naprawdę wiele! Oprócz tego, że możemy w naturalny sposób zadbać o czystość w domu, to przyczyniamy się też do lepszej kondycji całej naszej planety i troski o środowisko naturalne. Zobacz, jak podejść do tematu recyklingu fusów po kawie i jak można je wykorzystać w domu i nie tylko!
1. Pochłaniacz nieprzyjemnych zapachów do lodówki
Kawa ma cenną właściwość, jaką jest możliwość pochłaniania zapachów w zamkniętej przestrzeni. Z tego powodu fusy po kawie świetnie sprawdzają się jako naturalny neutralizator nieprzyjemnych zapachów z lodówki lub zamrażalnika. Wystarczy dokładnie wysuszyć fusy, a następnie umieścić je w szerokim pojemniczku i włożyć do lodówki. Kawę można wyciągnąć, jeżeli przestaniemy wyczuwać już nieprzyjemne zapachy. Co ciekawe, ten sam patent z fusami można wykorzystać w przypadku butów, z których chcemy pozbyć się przykrego zapachu. Wówczas fusy należy umieścić w woreczku, który następnie można włożyć do butów.
2. Odświeżacz powietrza, np. do szafy
Możliwość pozbywania się nieprzyjemnego zapachu dzięki fusom po kawie warto wykorzystać też w nieco inny sposób. Zmielone ziarna kawy można wsypać do lnianego lub bawełnianego woreczka, a następnie umieścić go w szafie lub szufladzie. Dzięki temu przez kilka dni we wnętrzu mebli będzie unosił się intensywny, a zarazem bardzo odświeżający zapach. Jego aromat można dowolnie zmieniać, m.in. poprzez wlanie do fusów kilku kropli olejku eterycznego.
3. Naturalny środek konserwujący do drewna
Fusy po kawie z powodzeniem mogą zastąpić środki konserwujące, które kupujemy w sklepach z myślą o pielęgnacji drewnianych mebli. Fusy wystarczy zalać gorącą wodą i tak przygotowaną pastę wetrzeć w plamy lub rysy na drewnianej powierzchni. Ten sam patent warto wykorzystać m.in. do odnowienia skóry naturalnej lub ekoskóry. Wówczas wilgotne fusy należy zawinąć w gazę, a następnie pocierać o materiał, który staje się w ten sposób miękki, a jego kolor jest bardziej nasycony.
4. Naturalna farba do włosów
Fusy po kawie można śmiało wykorzystywać jako wzmacniacz koloru włosów, który może je delikatnie przyciemnić, a także dodać im pięknego blasku. W celu przygotowania naturalnej farby do włosów wystarczy wsypać kilka łyżek fusów do około 500 ml wody i zagotować całość przez kilka minut na wolnym ogniu. Następnie napar należy odstawić do całkowitego wystygnięcia, odcedzić fusy i zastosować na włosy.
5. Barwnik do tkanin i malowania
Właściwości koloryzujące fusów po kawie sprawiają, że produkt ten można zastosować też jako naturalny barwnik do pisanek. Fusy po kawie należy zawinąć w kawałek gazy i zalać wrzątkiem, a następnie odczekać około 15 minut. Uzyskany w taki sposób wywar doskonale sprawdzi się podczas barwienia tkanin i malowania jajek wielkanocnych.
6. Naturalny nawóz do roślin
Fusy po kawie są bogatym źródłem pierwiastków, które z kolei są ważne dla roślin ogrodowych. Nieco kwaśny odczyn fusów sprawia, że można je wykorzystać jako nawóz do roślin kwasolubnych oraz obojętnych na odczyn pH, takich jak hortensja, magnolia, azalia, paproć i tuja. Fusy po kawie są szczególnie polecane do nawożenia niebieskich hortensji, które wchłaniają w ten sposób aluminium i zyskują jeszcze piękniejszy, intensywny kolor.
7. Naturalny środek do czyszczenia
Właściwości ścierające fusów po kawie sprawiają, że można je śmiało używać do walki z zaschniętym lub przypalonym tłuszczem, np. na garnku lub patelni. Odrobinę fusów należy wsypać na zabrudzone miejsca, po czym delikatnie wyszorować garnki i patelnie przy użyciu miękkiej gąbki. Na koniec naczynia należy dokładnie wypłukać i umyć.
8. Domowy peeling do ciała
Dzięki właściwościom ścierającym fusy po kawie są też najlepszym preparatem peelingującym do całego ciała, a w szczególności twarzy, dłoni, stóp i skóry głowy. Jednym z prostych przepisów na taki peeling kawowy jest połączenie fusów z oliwą z oliwek, cynamonem i brązowym cukrem. Tak przygotowaną mieszankę wystarczy wetrzeć delikatnie w skórę, by móc w ten sposób usunąć martwy naskórek, a także zadziałać oczyszczająco i rewitalizująco.
9. Dodatek do potraw słodkich i wytrawnych
Kawa z natury ma pewną goryczkę i delikatną kwasowość, która wyczuwalna jest również w fusach. Taki smak znakomicie komponuje się zarówno z potrawami słodkimi, jak i tymi wytrawnymi, np. mięsem. Z tego powodu fusy po kawie można miało wykorzystać do domowej granity kawowej oraz sosu mięsnego na bazie pieprzu cayenne, brązowego cukru, soli i czosnku.
10. Odstraszacz na owady
Lato to czas, w którym problemy z komarami, karaluchami i innymi robakami dokuczają niejednemu z nas. By temu zapobiec, wystarczy umieścić w pobliżu okna lub drzwi miskę z fusami, która skutecznie odstraszy komary. Domową pułapkę na karaluchy można z kolei przygotować poprzez wrzucenie do szklanego słoika fusów po kawie i papierowych ręczników. Dzięki temu karaluchy przedostaną się do środka słoika, ale nie będą mogły już się z niego wydostać.
11. Alternatywa dla soli w sezonie zimowym
Już od kilku lat w dużych miastach możemy spotkać się z tym, że w sezonie zimowym na oblodzone ścieżki i alejki rozsypywane są fusy po kawie. Taki preparat jest ekologiczną i bezpieczną alternatywą dla soli lub piasku, gwarantując tym samym poprawę jakości gleby, ochronę butów przed uszkodzeniami i zabezpieczenie psich łap, które mogą ulec podrażnieniu na skutek żrącego działania soli.
11. Filiżanka z fusów kawowych
Na rynku można znaleźć też szereg produktów ekologicznych, które wytwarzane są na bazie fusów po kawie. Przykładem tego jest filiżanka z fusów kawowych Bioffee, formowana kompostowalnym biomateriałem z trzciny cukrowej i pachnąca świeżo paloną kawą. Taka filiżanka jest zatem nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też przyjazna dla natury i środowiska naturalnego.
12. Ozdobna świeca zapachowa
Nasz ostatni pomysł na wykorzystanie fusów po kawie do ozdobna świeca zapachowa o głębokim aromacie kawy. Do przygotowania takiej dekoracji potrzebne są oczywiście fusy po zaparzonej kawie, knot do świec, wosk (parafina lub wosk pszczeli), pojemnik na świeczkę, miseczka oraz garnek z wodą. Wykonanie takiej świecy jest dziecinnie proste, a efekt, jaki możemy w ten sposób uzyskać, jest naprawdę piorunujący.
Zastanawiasz się już, w jaki sposób wykorzystasz w swoim domu fusy po kawie, ale wciąż jeszcze nie wiesz, jaką mieszankę kawową wybrać? Skontaktuj się z nami i powiedz, czego potrzebujesz, a my dobierzemy dla Ciebie najlepszą kompozycję ziaren wśród naszych propozycji kawowych Luciano Cafe!