fbpx
+48 58 380 11 55

Zadzwoń - doradzimy!

biuro@coffee-style.pl

Napisz do nas

Pn - Pt: 10:00 - 17:00

Godziny pracy

Szukaj
Close this search box.

Jak wybrać najlepszą kawę ziarnistą

Jak wybrać najlepszą kawę ziarnistą?

Jaka kawaSłodycz czekolady, karmelu i miodu, czy też owocowa rozkosz łącząca aromat truskawki, moreli, a może jagód? Przyznaj się – ile razy zdarzyło Ci się oglądać opakowanie kawy i stać przed wyborem mieszanki, która najlepiej pobudzi Twoje zmysły? To, jaką decyzję ostatecznie podejmowałeś, zależało prawdopodobnie od Twoich preferencji – od tego, czy lubisz słodkości, czy może wolisz owocową świeżość. Dzisiaj chcielibyśmy Cię jednak uświadomić w tym, że nuty smakowe mieszanki kawowej to nie wszystko, by móc podjąć odpowiednią decyzję. Dzięki nam dowiesz się, jak poznać, która kawa ziarnista jest naprawdę dobrej jakości. Podpowiemy Ci również, na jakie cechy kawy powinieneś zwrócić szczególną uwagę, a czego należy się wystrzegać. Gotowi na potężną, kawową dawkę wiedzy?

Zanim zaczniemy się zastanawiać, jak wybrać najlepszą kawę ziarnistą do ekspresu, skupmy się na najważniejszych czynnikach odpowiedzialnych za smak kawy. Co sprawia, że kawy różnią się od siebie? Oto kilka podstawowych kwestii, na które musimy zwrócić uwagę.

 

Rodzaj ziaren

Czy wiedziałeś o tym, że na świecie istnieje ponad pięćset rodzajów kawowców? Na co dzień spotykasz się jednak z dwoma podstawowymi rodzajami kaw: Arabiką, Robustą lub mieszanką obu odmian ziaren. Za najbardziej aromatyczną i pełną intensywnych smaków kawę uważa się Arabikę. Rośnie na plantacjach powyżej 1000 m n.p.m. i podlega wielu restrykcyjnym warunkom upraw. Tym, co ją wyróżnia, jest także mniejsza zawartość kofeiny i zróżnicowana kwasowość (w zależności o miejsca upraw), a zarazem bogaty smak i aromat.

Robusta uważana jest za mniej aromatyczną kawę, częściej wykorzystywaną jako dodatek do Arabiki. Charakteryzuje ją także dwukrotnie wyższa zawartość kofeiny, a także grubszą warstwa cremy w espresso.

Miejsce uprawy ziaren

Warto tu zatrzymać się na pewnym terminie „terrior”, czyli unikatowym splocie warunków geologicznych i klimatycznych. Szczególna uwaga zwracana jest tu na wilgotność powietrza, skład gleby, nasłonecznienie, temperatura powietrza, wysokość upraw i wielkość opadów. Najlepszej jakości ziarna rozwiną się na wysoko położonych uprawach, o odpowiedniej temperaturze i zacienieniu.

Miejsce uprawy ziaren jest jedną z najważniejszych informacji, które znajdziesz na opakowaniu kawy. Zwróć uwagę, że im lepiej będzie określony region geograficzny, tym więcej Ci powie na temat miejsca, w którym rosły ziarna.

Stopień palenia ziaren

Proces palenia ziaren jest określany jako serce produkcji kawy ziarnistej, który w znacznym stopniu determinuje uzyskany smak i aromat kawy. Wyróżniamy cztery główne poziomy palenia ziaren: jasny, średni, średnio-ciemny i ciemny. Jaki jest najlepszy? Wszystko zależy od Twoich upodobań i preferencji smakowych.

Podczas jasnego palenia ziaren temperatura dochodzi do 200 °C, a uzyskana kawa zachwyca subtelnym smakiem, dużą zawartością kofeiny i naturalną kwasowością. Średni stopień palenia ziaren kończy się w temperaturze około 210-220 °C, co przekłada się na delikatny połysk i brązowy kolor ziaren. Kawa średnio palona posiada mniejszą zawartość kofeiny i niższy stopień kwasowości.

Średnio-ciemne palenie ziaren kawy daje nam kawę o bogatym smaku, z wyrazistym posmakiem goryczki – idealnym dla prawdziwych koneserów kawy. Na koniec pozostaje nam ciemne palenie ziaren, które kończy się w temperaturze 225-250 °C. W efekcie otrzymujemy ciemnobrązowe, mocno błyszczące ziarna, które pozbawione są kwasowości i kofeiny, gwarantując tym samym najwyższą intensywność smaku i aromatu.

Aromat kawy

aromat kawyM.in. w zależności od stopnia palenia ziaren ocenić możemy aromat kawy – jeden z najważniejszych parametrów każdej mieszanki kawowej. Wyróżnić możemy aż 18 głównych odcieni aromatycznych wypalanej kawy, opracowanych przez Międzynarodową Organizację Kawy (ICO). Wśród tych najbardziej pożądanych aromatów z pewnością znajdzie się aromat czekoladowy, orzechowy, korzenny, owocowy lub kwiatowy. Z drugiej strony, kawy najniższej jakości charakteryzuje aromat gumowy, chemiczny/lekowy lub, co gorsze, zjełczały i zepsuty.

 

Kwasowość kawy

Nadszedł czas na to, by opisać główne parametry kawy na podstawie przygotowanego napoju. Jedną z najważniejszych cech jest kwasowość, która na pozór może wydawać Ci się czymś niepożądanym. W tym momencie warto podkreślić różnicę pomiędzy „kwaśną kawą” a kawą o pewnym stopniu kwasowości. Kwaśny posmak kawy wytwarza się najczęściej jako konsekwencja błędu popełnionego podczas upraw, zbiorów lub palenia. Przykładem jest zbiór niedojrzałych owoców kawowca.

Mianem kwasowości określa jeden z tych parametrów, które przywodzą nam na myśl konkretny posmak – przyjemny smak grejpfruta, ananasa, brzoskwini. Jest to zdecydowanie pozytywny efekt, dlatego podczas wyboru kawy warto sugerować się poziomem jej kwasowości.

Body kawy (ciało kawy, mouthfeel)

Mówiąc o body kawy, mamy na myśli jej konsystencję, czyli posmak, który kawa pozostawia na naszym języku. Najbardziej pożądanym efektem jest pełne body – gęste, zawiesiste, a tym najmniej – cierpkie lub płytkie. Jak rozpoznać, jakie body ma Twoja kawa? Wypij kilka łyków ulubionego napoju i pomyśl, jakie odczucie pozostawia na Twoim języku. Jeśli wyczuwaj delikatną, kremową konsystencję – masz do czynienia z „full body” kawy. Jeśli natomiast nie widzisz różnicy pomiędzy wypiciem kawy a wypiciem wody – Twoja kawa jest płytka i mało wyrazista.

Crema kawy

Crema jest jedną z warstw espresso, która kojarzyć Ci się może z warstwą pianki. Jej zadaniem jest ochrona głębi aromatu, który wytwarza się w procesie parzenia kawy. Idealnie przyrządzone espresso powinno mieć równomierną warstwę jasno-brązowej cremy z ciemnymi cętkami, pokrywającej na całej powierzchni kawy. Co równie istotne, crema powinna utrzymać się na Twoim espresso przez długi czas.

Smak kawy (flavor)

Smak kawy określany jest jako swego rodzaju aromatyczny balans pomiędzy powyższymi parametrami kawy. Najlepszy smak kawy uzyskany jest wówczas, gdy kawa ma niewielką kwasowość, delikatny posmak goryczki i pełną konsystencję. Idealna kawa to zatem ta, która nie jest ani za słodka, ani za gorzka, ani zbyt kwaśna.

Wyważenie (balance)

Odpowiednie wyważenie kawy to proces skomplikowany, jednak niezwykle istotny, by uzyskać idealny smak kawy. Dzięki niemu Twoja kawa zyskuje delikatną kwasowość z dozą goryczki, dając tym samym przyjemne odczucie na języku i idealny smak.

Gdzie kupić najlepszą kawę ziarnistą

Przedstawiliśmy Ci już najważniejsze parametry, które pozwolą Ci wybrać najlepszą kawę ziarnistą. Wiesz już, jaki wpływ na jakość kawy ma miejsce upraw, rodzaj ziaren i stopień ich palenia. Wiesz, jaki smak kawy jest najbardziej pożądany. Czas na to, by swoją wiedzę przełożyć na praktykę. Zapraszamy Cię serdecznie do naszego sklepu internetowego z kawą, w którym znajdziesz najlepsze mieszanki kawowe dostępne w atrakcyjnych cenach. Wybierz tę, która najbardziej sprosta Twoim oczekiwaniom i ciesz się jej intensywnym smakiem i aromatem!

Wypełnij formularz - Zamów darmowe próbki kawy

UWAGA! Bezpłatne próbki kaw są przeznaczone jedynie dla firm (przy zamówieniu, poza danymi adresowymi, należy podać nr NIP).