fbpx
+48 58 380 11 55

Zadzwoń - doradzimy!

biuro@coffee-style.pl

Napisz do nas

Pn - Pt: 10:00 - 17:00

Godziny pracy

Szukaj
Close this search box.

Kofeina w ciąży – czy kobiety ciężarne mogą pić kawę i jaki ma to wpływ na rozwój dziecka?

Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki mocnej kawy. W tym gronie znajdziemy też kobiety, które uwielbiają smak świeżo zaparzonego espresso, cappuccino czy też latte. Co jednak dzieje się w sytuacji, gdy kobieta zajdzie w ciążę? Czy wtedy również może rozkoszować się aromatem ulubionej kawy, czy może raczej powinna z niej zrezygnować? Naukowcy nie mają najmniejszych wątpliwości, jeśli chodzi o odpowiedź na te pytania.

Kofeina w ciazy

Wpływ kofeiny na funkcjonowanie organizmu

Kofeina to jeden z najpopularniejszych stymulantów który możemy znaleźć głównie w kawie, herbacie, czekoladzie, kakao, niektórych napojach gazowanych oraz wybranych lekach dostępnych bez recepty. Od lat znane jest jej działanie pobudzające, co wynika z możliwości zwiększenia wydzielania adrenaliny, dopaminy i serotoniny. W rezultacie po wypiciu kawy czujemy, jak szybciej bije nam serce i mamy więcej energii do działania. Co ważne, kofeina stymuluje wydzielanie soku żołądkowego i działa moczopędnie. W ten sposób nie tylko chroni przed odkładaniem się kamieni nerkowych, ale także wspomaga procesy metaboliczne w organizmie.

Dużo mówi się również na temat wpływu kofeiny na naszą koncentrację. Według badań uważa się, że nawet niewielka dawka kofeiny na poziomie 60 mg (tyle, ile znajdziemy w filiżance kawy z ekspresu przelewowego), może pomóc w pozbyciu się uczucia senności i znużenia, a przy tym poprawić nastrój. Chcąc zauważyć widoczne efekty w poprawie koncentracji i uwagi, zaleca się spożywanie kofeiny w dawce 100-300 mg dziennie.

Kofeina w ciąży? Tak, ale pod pewnymi warunkami

Od lat spotykamy się z różnymi mitami związanymi z piciem kawy. Zdecydowanie jednym z najczęściej powielanych zagadnień jest kwestia spożywania kawy przez kobiety w ciąży. Chociaż zewsząd słyszymy, że ciężarne powinny unikać picia kawy, to okazuje się, że nie do końca jest to prawda.

Oczywiście faktem jest, że kawa spożywana w nadmiarze może mieć niekorzystny wpływ na rozwijający się płód. Wynika to z tego, że kofeina krąży w organizmie kobiety w ciąży znacznie dłużej niż u innych osób. W efekcie może przenikać przez łożysko i trafiać do wód płodowych, gdzie z kolei wpływa już bezpośrednio na nienarodzone dziecko. Niestety, organy płodu nie są w stanie zmetabolizować kofeiny, która dodatkowo zaburza przepływ krwi w łożysku. Co więcej, kawa wypijana w nadmiarze zbyt mocno stymuluje układ nerwowy i jest moczopędna, co z kolei sprzyja wypłukiwaniu magnezu i wapnia z organizmu. A jak wiadomo, oba te pierwiastki są niezwykle ważne dla kobiety spodziewającej się dziecka. Nie oznacza to jednak, że w ciąży należy całkowicie wystrzegać się spożywania kawy.

Czy kawa zagraża ciąży? Słowo od naukowców

Australijscy naukowcy z University of Queensland przeprowadzili badanie, którego wyniki zaprezentowali na łamach czasopisma „International Journal of Epidemiology”. Eksperci chcieli sprawdzić, czy spożywanie kawy faktycznie może zwiększyć ryzyko wystąpienia niekorzystnych zdarzeń u kobiet w ciąży. Co ciekawe, w trakcie badania nie bazowali na tzw. żywym materiale, czyli wynikach badań u kobiet pijących określone ilości kawy w ciąży, a raczej na analizach genetycznych. Analizy te pozwoliły im na naśladowanie losowego badania kontrolnego.

Badanie przeprowadzone przez naukowców wykazało, że codzienne picie kawy w umiarkowanych ilościach nie zwiększa ryzyka poronienia, urodzenia martwego dziecka czy też przedwczesnego porodu. Należy jednak zaznaczyć, że badanie dotyczyło zaledwie kilku niekorzystnych zdarzeń w przebiegu ciąży, co wciąż nie wyklucza tego, że spożywanie kofeiny może wpływać na inne aspekty rozwoju płodu. Z tego powodu eksperci mimo wszystko nie zalecają dużego spożycia kawy w trakcie ciąży, a jedynie okazjonalne lub w umiarkowanych ilościach.

Kobieta w ciazy robi kawe

Jaka jest bezpieczna dawka kofeiny dla kobiet w ciąży?

Bazując na najnowszych badaniach naukowych oraz zaleceniach wydanych przez The American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOS), możemy powiedzieć, że najlepszym rozwiązaniem dla kobiet spodziewających się dziecka jest spożywanie kofeiny w ilości poniżej 200 mg dziennie. Oznacza to, że dzienne spożycie kawy nie powinno przekraczać 1-2 filiżanek tego napoju (pod warunkiem, że kobieta nie spożywa innych produktów będących źródłem kofeiny). Dobrze też pamiętać o tym, by zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu zarówno przed, jak i po wypiciu kawy.

Warto przy tym również podkreślić, że według publikacji naukowych ryzyko niskiej masy urodzeniowej dziecka rośnie wraz z kolejną filiżanką kawy (z zawartością około 100 mg kofeiny) wypijaną dziennie.

Kawa podczas karmienia piersią – jak kofeina wpływa na laktację i rozwój dziecka?

Naukowcy wskazują, że kofeina może przedostawać się do mleka mamy – szacuje się, że jest to około 1% spożytej kofeiny. Fakt ten nie oznacza jednak, że kobiety karmiące piersią muszą zrezygnować z picia kawy. Przyjmuje się, że bezpieczna dawka kofeiny, którą może przyjąć kobieta w ciągu dnia, wynosi maksymalnie 300 mg. W praktyce oznacza to, że nie powinna ona spożywać więcej niż 2 filiżanki kawy dziennie. Co ważne, należy zaznaczyć, że do tego limitu wlicza się nie tylko kofeina zawarta w kawie, ale także w takich produktach jak coca cola, pepsi, herbata lub czekolada.

Kolejny mit dotyczy tego, że kawa wypijana podczas karmienia piersią może wpłynąć negatywnie na laktację. Naukowcy sugerują jednak, że picie kawy może spowodować obniżone spożywanie innych napojów, co z kolei przekłada się na mniejsze nawodnienie organizmu. Z tego powodu zaleca się, by podczas karmienia piersią zadbać o spożywanie odpowiednio dużych ilości wody.

Faktem jest natomiast, że kofeina może wpłynąć negatywnie na dziecko. Zwłaszcza te najmłodsze dzieci, czyli wcześniaki i noworodki do 6. tygodnia życia, są bardzo wrażliwe na kofeinę spożywaną przez matkę. Kofeina przyjmowana wraz z mlekiem matki rozkłada się w ich organizmie nawet do 100 godzin. Przykładowo, u półrocznego dziecka czas ten wynosi już zaledwie 2-3 godziny. Z czym może wiązać się zwiększone stężenie kofeiny w mleku spożywanym przez niemowlę? Najczęstsze objawy to:

  • rozdrażnienie;

  • płaczliwość u dziecka;

  • zaburzony rytm snu;

  • dolegliwości żołądkowe.

Podsumowując, zarówno w okresie ciąży, jak i w trakcie karmienia piersią kluczową kwestią jest to, by zachować umiar w spożywaniu kawy. W ciąży najlepiej nie przekraczać 2 filiżanek małej czarnej w ciągu dnia, natomiast w pierwszych tygodniach życia dziecka warto całkowicie zrezygnować z kawy. Po tym czasie można powrócić do ulubionego rytuału i spożywać 1-2 filiżanki kawy dziennie. W końcu każdej mamie należy się chwila na relaks i odpoczynek!

Wypełnij formularz - Zamów darmowe próbki kawy

UWAGA! Bezpłatne próbki kaw są przeznaczone jedynie dla firm (przy zamówieniu, poza danymi adresowymi, należy podać nr NIP).